ДП Вінницястандартметрологія інформує!

Безпечність та якість будівельних матеріалів

Кожний пересічний споживач хоч раз за життя купував будівельні матеріали та стикався з питанням безпечності та якості придбаного товару. Цегла, пісок, щебінь, металопластикові вікна, залізобетонні вироби, цемент, плитка керамічна – цей перелік знайомий кожному з нас. Проте, наскільки обізнаний наш вибір при купівлі? Що ми повинні знати про якість та безпеку будівельних матеріалів, щоб убезпечити наше життя, отримати товар за призначенням та не шкодувати за зайве витрачені кошти?

Для кожного найменування будівельного матеріалу існує чисельна кількість марок товару, які мають різні властивості та сфери застосування. Спробуємо коротко описати найбільш важливі з них.

Природні матеріали, такі як щебінь, пісок, глина та вироби з них характеризується перш за все класом за радіоактивністю, який визначає сферу застосування – для загального будівництва або тільки для нежилих приміщень. Спитайте себе та своїх близьких – хто питав про це продавця при купівлі? Чи інформував Вас продавець про належну безпечність товару?

Крім того для щебеню та піску вкрай важливі такі характеристики  як  морозостійкість та міцність, які визначають строк служби виробів, які з них виготовлені.

Цегла має безліч марок, а не тільки, як відомо пересічному споживачу, відрізняється за кольором: червона та біла (силікатна). Марка цегли визначається перш за все міцністю та морозостійкістю.

В багатоповерхових житлових будинках, в цехах промислових споруд тиск на фундамент та перекриття дуже великий, тому міцність на стиск є одним із основних показників безпеки. При будівництві споруд з арками, чи іншими сферичними архітектурними формами, важливе значення має міцність на згин.

Морозостійкість – здатність витримувати багаторазові заморожування та відтавання, щоб визначити можливість виробів в визначених кліматичних умовах зберігати свої експлуатаційні властивості протягом довгих років;

Крім того важливими показниками є форма та геометричні розміри виробів, які забезпечують  можливість складання з них правильних геометричних конструкцій будинків і споруд. Чим менші відхилення тим більш сталою буде споруда.

Плитка тротуарна - це виріб якість якого небайдужа кожному з нас. Кожен день ми можемо бачити сучасні покриття  алей та майданчиків, місця  громадського використання та власного подвір’я.

 Після зимових морозів практично кожний з нас звернув увагу на те, який вигляд мають більшість тротуарів та майданчиків, вимощених штучною бруківкою. Замість того, щоб бачити акуратне покриття з гарним малюнком, ми бачимо полущені поверхні не визначеного кольору з вибоїнами та ямами.

Які ж основні показники тротуарної плитки повинен запитувати споживач, щоб бути впевненим в її якості?

Вироби з бетону класу В25, як правило, призначені для улаштування паркових та пішохідних доріжок, тротуарів, а вироби з бетону класів В30 і В35 – для покриттів тротуарів у місцях зупинок громадського транспорту.

Важливе значення мають показники морозостійкості, водопоглинення та стиранності, які визначають тривалість експлуатації. Стиранність - це здатність поверхні виробів не руйнуватись під час експлуатації. Цей показник дуже важливий для елементів дорожнього покриття - сходів, міжсходових площадок, плитки.

 Згідно з чинними нормативними документами виробник повинен гарантувати якість тротуарної бруківки не менше як 5 років з дня улаштування покриття.

На даний час виробництво тротуарної бруківки здійснюють суб’єкти господарювання, що відносяться до малого бізнесу, та які не мають власних випробувальних лабораторій. Якість сировини контролюється тільки за супроводжуючими документами, а якість готових виробів часто не перевіряється взагалі.

Крім того тротуарна бруківка в Україні не підлягає обов’язковій сертифікації, проте може бути сертифікована в добровільному порядку. До відома: в Вінницькій області жодний виробник тротуарної бруківки не сертифікував власну продукцію та не звернувся в акредитовану випробувальну лабораторію для укладання договору на проведення її періодичних випробувань.

Цемент - гідравлічний в'яжучий матеріал, що має широке застосування в будівництві. Він в першу чергу використовується для виготовлення різних видів бетонних виробів, а також є універсальним будівельним матеріалом, який зв'язує в єдине ціле всі компоненти майбутнього виробу або конструкції. Тому для цементу основним з найважливіших показників є міцність - це  здатність виробу з цементу нести великі навантаження. Для позначення максимальної міцності цементу застосовується поняття марка. Найбільш поширеними є марки від 350 до 500, а в деяких випадках використовується навіть марка 700.

Візуально визначити марку цементу неможливо, для цього потрібно провести лабораторні випробування на спеціальному обладнанні. Невідповідна якість цементу може призвести до невиправданих збитків, які понесе покупець при його використанні, а саме: зруйновані стіни, просівший”| фундамент, загублені щебінь та пісок і в результаті витрачені нерви та здоров’я.

Для уникнення таких збитків при придбанні цементу необхідно вимагати сертифікат відповідності. В Україні цемент підлягає обов’язковій сертифікації. Отримувати сертифікат відповідності, який видається за результатами випробувань уповноваженої лабораторії, повинні як заводи виробники так і фірми - відвантажувальні центри, які займаються фасуванням цементу. Позначення та найменування цементу в сертифікаті повинно співпадати з маркуванням на мішках.

На замітку споживачу та виробнику:

В Вінницькій області діє тільки одне підприємство  ДП “Вінницястандартметрологія”, як орган з сертифікації,  призначений та уповноважений проводити сертифікацію будівельних виробів. В його складі функціонує акредитована випробувальна лабораторія з випробувань будівельних матеріалів, яка проводить випробування з метою сертифікації та за замовленнями.

Таким чином, щоб убезпечити себе та оточуючих від небезпечних та неякісних будівельних матеріалів, споживач повинен при замовленні товару вимагати документ про якість, складений на підставі результатів проведених випробувань, в якому зазначені марка (клас) товару та роз’яснення споживчих властивостей будівельного виробу.

Для продукції, яка підлягає обов’язковій сертифікації (цемент, цегла, залізобетонні вироби тощо) продавець повинен за вимогою споживача надавати сертифікат відповідності, виданий в державній системі сертифікації УкрСЕПРО. Наявність сертифікату доцільна і для продукції, яка не підлягає обов’язковій сертифікації.

 Слід зауважити, що наявність сертифікату відповідності - це одна з гарантій якості товару, яка підтверджується незалежною стороною – органом з сертифікації, та передбачає періодичний контроль якості та безпеки продукції під час  дії сертифікату.